Kulinarno-zdrowotne zalety soku z cytryny nie są dla nikogo nowością, ale jej szerokie wykorzystanie, ułatwiające codzienne życie może wielu zaskoczyć. Poznajcie kilka mało znanych zastosowań cytryny.

1. Cytryna zwalcza uporczywy łupież

Jeśli stosowane dotąd szampony przeciwłupieżowe nie dały efektów, z pomocą przyjdzie sok z cytryny. Wetrzyj w skórę głowy dwie łyżki soku i po kilku minutach starannie spłucz. Następnie dodaj do szklanki wody łyżeczkę soku i raz jeszcze opłucz płynem głowę. Stosuj codziennie, aż łupież zniknie.

2. Cytryna odświeża oddech

Kwas askorbinowy zawarty w cytrynie hamuje rozwój bakterii, zapobiegając tym samym powstaniu przykrego zapachu z ust. Wystarczy wypłukać usta koncentratem soku cytrynowego.

Uwaga! Dłuż­szy kontakt zębów z kwasem askorbinowym może uszkodzić ich szkliwo. Aby do tego nie dopuścić, przepłukaj usta wodą.

3. Cytryna wygładza skórę rąk i stóp

Kilkuminutowa kąpiel rąk i stóp w roztworze sporządzonym z równych ilości wody i soku z cytryny da natychmiastowy efekt aksamitnej skóry. Po kąpieli na­trzyj stopy oliwką lub oliwą z oliwek i wysusz ręcznikiem.

4. Cytryna oczyszcza skórę

Przecieraj umytą skórę twarzy wacikiem nasączonym sokiem z cytryny – w ten sposób złuszczysz martwy naskórek i oczyścisz skórę. Efekty są widoczne już po kilku dniach.

5. Cytryna rozjaśnia i usuwa plamy na skórze

Posmaruj zmienione miejsce sokiem z cytryny i po 15 minutach spłucz. To naturalny i bezpieczny sposób na uzyskanie zdrowego jednolitego kolorytu skóry.

6. Cytryna czyści i wybiela przebarwione paznokcie

Aby cieszyć się zadbanymi paznokciami, wystarczy pięć minut. Zanurz palce w ciepłej wodzie z dodatkiem soku z cytryny, następnie osusz je i potrzyj paznokcie skórką cytrynową.

7. Cytryna rozjaśnia włosy

Płucz włosy roztworem zrobionym z 3/4 szklanki wody i 1/4 soku z cytryny. Aby utrwalić efekt, stosuj płukankę raz w tygodniu.